Énekel az ország 2019

Helyszín

Budapest Művészetek Palotája - Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

Megtekintés térképen

Időpont

2019. május 12. 19:30 - 22:00

Részletek

Beethoven: Karfantázia
Walton: Belshazzar’s Feast

 

Kovács István – basszus

Réti Balázs – zongora

Országos Egyesített Kórus

Budafoki Dohnányi Zenekar

 

Vezényel: Hollerung Gábor

 

Az Énekel az ország kezdeményezés a fővárosi középiskolások 1986-ban indult énekkari projektjéből nőtte ki magát országos rendezvénnyé. Évről évre az ország minden tájáról és határainkon túlról is több mint négyszáz kórusénekes gyűlik össze, akik több hónapos felkészülést és egy intenzív kórushétvégét követően a zeneirodalom legjelentősebb alkotásait szólaltatják meg Hollerung Gábor vezetésével, a Budafoki Dohnányi Zenekar közreműködésével a Müpában. A koncerten mind a résztvevők, mind a közönség tagjai maradandó zenei élménnyel gazdagodnak.

Az idei koncert első részében Beethoven egy ritkán hallható műve, a Karfantázia csendül fel.
A bécsi Theater an der Wien-ben 1808. december 22-én került sor Beethoven utolsó szerzői estjére. A maratoni hangverseny lekerekítésére Beethoven az utolsó pillanatban elhatározta, hogy még egy „briliáns darabot” komponál, amelyben, ha már úgyis ott van, szerepet kap a kórus is. Így született a IX. szimfóniához vezető út fontos állomásaként és előfutáraként ez az “Óda a Művészethez”.

A Karfantázia mellé Hollerung Gábor Sir William Walton (1902-1983) angol zeneszerző és karmester Belshazzar’s Feast (Belsazár lakomája) című művét választotta.
Dániel könyvének tanúsága szerint Belsazár király uralkodásának végét éhínség és gazdasági hanyatlás jellemezte Babilonban. Belsazár egy utolsó nagy lakomát tartott, amikor egy kezet pillantott meg, amely a Mene, Mene, Tekel, Ufarszin (másként: Peresz) szavakat írta a falra. „Ez pedig e szavaknak az értelme: Mene, azaz számba vette Isten a te országlásodat és véget vet annak. Tekel, azaz megmérettél a mérlegen és híjjával találtattál. Peresz, azaz elosztatott a te országod és adatott a médeknek és persáknak” (Dán 5, 26-28). A dupla kórusos, egy nagyzenekarra és két külső zenekarra írt, monumentális kórustablókat alkalmazó mű Magyarországon ritkán hallható, előadása ezért valódi csemegének ígérkezik.

További események